Zaległości podatkowe powstają, kiedy nie zapłacimy w terminie należnego fiskusowi podatku. W przypadku opóźnienia z zapłatą podatku lub zaliczek na podatek, ale również w przypadku opóźnień w opłacie innych należności związanych z podatkami, powstaje obowiązek naliczenia odsetek karnych.
Przykładem innych należności może być nadpłata wykazana nienależnie lub w zawyżonej wysokości w zeznaniu rocznym czy też bezprawnie otrzymany zwrot podatku.
Program do rozliczanie pit może być pomocny w poprawnym naliczaniu należności podatkowych. Program pit dokonuje obliczeń zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Rozliczenie pit online umożliwia też złożenie korekty pit.
Ordynacja podatkowa przewiduje, iż w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę.
Zaległością podatkową jest podatek nie zapłacony w terminie płatności (art.51 ustawy). Od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę.
Podatnik zainteresowany umorzeniem należności dla fiskusa składa podanie wraz z uzasadnieniem i dokumentami potwierdzającymi okoliczności, na które powołuje się wnoszący podanie.
Podanie powinno zawierać:
- dokładne określenie rodzaju zaległości podatkowych, których podanie dotyczy oraz
- wskazanie okresu za jaki zaległość podatkowa jest należna,
- wskazanie okoliczności stanowiących ważny interes podatnika lub interes publiczny uzasadniających zastosowanie ulgi w postaci umorzenia,
- wskazanie osoby, od której pochodzi podanie oraz jej adresu.
Podatnik będący osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej składa podanie o umorzenie zaległości podatkowej / odsetek za zwłokę wraz z uzasadnieniem i dokumentami przedstawiającymi sytuację materialną podatnika i osób wspólnie z nim zamieszkujących.
Dokumenty takie to:
- zaświadczenia o dochodach,
- zaświadczenia z urzędu pracy,
- karta informacyjna z opieki społecznej,
- kopie rozliczeń z urzędu skarbowego,,
- oświadczenie o stanie majątkowym,
- inne dokumenty mające wpływ na sytuację materialną oraz potwierdzające okoliczności, na które powołuje się wnoszący podanie.
Przedsiębiorstwa oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą obowiązane są dołączyć do podania:
- informację o rodzaju prowadzonej działalności,
- wszystkie zaświadczenia o pomocy publicznej de minimis udzielonej im w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku oraz
- dokumenty przedstawiające sytuację ekonomiczną prowadzonego przedsiębiorstwa (np. tzw. „bilans”, sprawozdanie F-01, rachunek zysków i strat, wykaz zobowiązań i należności, potwierdzone za zgodność z oryginałem lub opatrzone datownikiem kopie rozliczeń z US, oświadczenie o stanie majątkowym itp.),
- a także inne dokumenty potwierdzające okoliczności, na które powołuje się wnoszący podanie.
Przedmiotem rozpatrywania wniosku o umorzenie może być jedynie zaległość podatkowa, tj. podatek, którego termin płatności już upłynął.
Złożenie podania i wydanie decyzji w sprawie umorzenia zaległości podatkowej / odsetek za zwłokę zwolnione jest od obowiązku uiszczenia opłat.
Dla załatwienia sprawy i udzielenia odpowiedzi przewidziany jest 1 miesiąc, a w przypadku spraw szczególnie skomplikowanych 2 miesiące od dnia wpływu podania.
Administracja podatkowa w Polsce
Rozliczenia pit znajdują się w sferze działań administracji podatkowej. Administracja podatkowa dąży do nowoczesnego podejścia do problemu interakcji pomiędzy administracją i podatnikami. Celem podejmowanych działań jest to, aby administracja rozszerzała zakres świadczonych klientom usług oraz poprawiała ich jakość.
Administracja podatkowa to organy i instytucje zajmujące się rejestracją podatników, wymiarem, kontrolą i poborem, a także egzekucją zobowiązań podatkowych, prowadzeniem dochodzeń w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Podstawowym celem administracji podatkowej jest pobieranie dochodów podatkowych w najbardziej skuteczny, sprawiedliwy i wydajny sposób.
W skład administracji podatkowej wchodzi: 16 izb skarbowych, 400 urzędów skarbowych, w tym 20 urzędów skarbowych ds. obsługi dużych podatników, utworzonych przez Ministra Finansów od dnia 1 stycznia 2004 roku. Administracja podatkowa w Polsce składa się z dwóch zasadniczych części:
- terenowych organów administracji rządowej,
- organów jednostek samorządu terytorialnego.
W administracji rządowej podatkowej wyróżnić można organy podatkowe tj. Ministra Finansów, dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych.
Uprawnienia Ministra Finansów:
- Sprawowanie ogólnego nadzoru w sprawach podatkowych
- Organizacja poboru podatków i innych należności budżetowych
- Tworzenie prawa podatkowego
- Zaniechanie poboru podatków od grup podatników
Izby Skarbowe
Zadania dyrektorów izb skarbowych:
- Nadzór nad urzędami skarbowymi
- Rozstrzyganie w drugiej instancji w sprawach należących w pierwszej instancji do urzędów skarbowych
- Rozpatrywanie odwołań od decyzji dyrektorów urzędów kontroli skarbowej
- Ustalanie i udzielanie oraz analizowanie prawidłowości wykorzystywania dotacji przedmiotowych w zakresie określonym przez Ministra Finansów
- Wykonywanie innych zadań określonych w odrębnych przepisach
Zadania naczelników urzędów skarbowych:
- Ustalanie lub określanie i pobór podatków oraz niepodatkowych należności budżetowych, jak również innych należności, na podstawie odrębnych przepisów
- Nadawanie Numerów Identyfikacji Podatkowej, prowadzenie ewidencji podatników oraz aktualizacja danych o podatnikach
- Wykonywanie kontroli podatkowej
- Podział i przekazywanie, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, dochodów budżetowych między budżetem państwa i budżetami samorządów terytorialnych
- Wykonywanie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych
- Współpraca z Krajowym Centrum Informacji Kryminalnych
- Wykonywanie innych zadań określonych w odrębnych przepisach
Do zakresu działania urzędów skarbowych należy:
- Prowadzenie dochodzeń w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe
- Wykonywanie funkcji oskarżyciela publicznego w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe
- Wykonywanie kar majątkowych, w zakresie określonym w przepisach Kodeksu karnego wykonawczego oraz Kodeksu karnego skarbowego
Dzięki działaniom administracji podatkowej podatnik mógł skorzystać z programu do rozliczania pit, rozliczyć pit online, rozliczyć pit z wykorzystaniem wstępnie wypełnionego zeznania. Rozliczenie pit online również będzie możliwe przez darmowy program pit .