Wszyscy podatnicy, którzy jako przedsiębiorca, wspólnik spółki cywilnej czy jawnej lub jako osoba prywatna wynajmująca lokal, opłacają ryczałt od dochodów ewidencjonowanych, mają miesiąc od zakończenia 2019 roku na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Muszą to zrobić na formularzu PIT-28.
31 stycznia 2020 roku to ostatni dzień na rozliczenie PIT 28 2019, zarówno w tradycyjnej formie papierowej, jak i drogą elektroniczną. Tą ostatnią możemy złożyć po zamknięciu urzędu skarbowego i pocztowego, ponieważ system e-Deklaracje działa przez 24 godziny na dobę. Ważne, żeby wysyłając PIT 28-2019 otrzymać przed północą 31 stycznia 2020 roku Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. Konieczne jest jego przechowanie, jako dowodu rozliczenia się w terminie. Opóźnienie w złożeniu deklaracji PIT 28 jest wykroczeniem skarbowym i grozi karą pieniężną. Uchronić się przed nią możemy jedynie wówczas, gdy przedstawimy naprawdę ważne powody, które były przyczyną opóźnienia.
Zawiadomienie urzędu skarbowego o wyborze rozliczenia w formie ryczałtu
Jak wiadomo, rodzaj formularza PIT, który wypełnimy po roku rozliczeniowym , zależy od tego, jaką wybierzemy formę opodatkowania. Jednak, aby mieć możliwość skorzystania z łatwej formy rozliczeń, jaką jest ryczałt, musimy w odpowiednim czasie zawiadomić urząd skarbowy. Tylko wówczas możemy składać zeznanie podatkowe na formularzu PIT 28 2020.
Ustawa reguluje czas złożenia oświadczenia o wyborze rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. I tak, zawiadamiamy urząd nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym odnotowaliśmy/uzyskaliśmy pierwszy dochód.
Jeśli rozpoczynamy działalność gospodarczą, należy dokonać zgłoszenia w dniu otwarcia działalności i zanim jeszcze uzyskamy pierwszy przychód.
Spełnienie tych warunków jest konieczne, aby można było rozliczać podatek na PIT-28.
Jeśli podejmiemy decyzję o rezygnacji z takiej formy opodatkowania, jesteśmy zobligowani do wyrażenia swojej woli na piśmie i złożenia jej do urzędu skarbowego do 20 stycznia.
Kto nie może rozliczać się w formie ryczałtu
Są przypadki, kiedy prowadzący działalność gospodarczą przedsiębiorca nie ma możliwości korzystania z rozliczenia podatku jako ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Na liście w ustawie ryczałtowej znajdują się działalności, które zostały wykluczone z prawa do rozliczenia się w takiej formie. Również jeśli ryczałtowiec przekroczy limit 150 000 euro przychodów w roku podatkowym, traci prawo rozliczenia się na formularzu PIT 28 2019
Przewiduje się, że od 1 stycznia 2020 roku zostanie podwyższona kwota limitu dochodów do kwoty 250 000 euro.
Dodatkowe rubryki w PIT 28 2020
1 stycznia 2019 r. weszła w życie zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą , rolnik uzyskujący dochód z bezpośredniej sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych zapłaci podatek dochodowy. Dzięki nowelizacji przepisów, rolnicy mają wybór. Mogą rozliczać się poprzez deklarację PIT 36, zaliczając przychód ze sprzedaży do kategorii “innych źródeł” opodatkowanych 18,32% lub zdecydować się na wybór opodatkowania takich przychodów w formie 2% ryczałtu rozliczanego w PIT-28. Jest to jednak możliwe, gdy przychody w poprzednim roku nie przekroczyły limitu 150 000 euro. Rolnicy, którzy wybrali tę formę opodatkowania są obowiązani do złożenia w urzędzie skarbowym zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli PIT 28 2020 , w terminie do 31 stycznia 2020 r. O wyborze ryczałtu, jako formy płacenia podatku, należy pisemnie poinformować naczelnika właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu skarbowego. Ta forma opodatkowania wymaga również prowadzenia ewidencji przychodów. Rozliczając się przez PIT-28 2020 nie można odliczyć kosztów uzyskania przychodów. Nie mamy możliwości wspólnego rozliczenia się ze współmałżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Prowadząc działalność, która polega na sprzedaży przetworzonych produktów rolnych, w tym roślinnych i zwierzęcych nie podlega rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Podatnicy zobligowani są jednak do prowadzenia oddzielnych za każdy rok podatkowy ewidencję sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych, która zawiera co najmniej: numer wpisu, datę uzyskania przychodu, kwotę przychodu, przychód narastająco od początku roku. Dzienne przychody ewidencjonowane są w dniu sprzedaży. Takie zestawienie sprzedaży należy posiadać w miejscu sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.
Nadpłata i niedopłata podatku PIT-28
Rozliczając PIT-28 2020, czy to w formie tradycyjnej, papierowej, czy w wersji elektronicznej, możemy wykazać nadpłatę podatku, lub jego niedopłatę.Jeśli okaże się, że urząd jest nam winien pieniądze, to możemy na nie czekać 3 miesiące. Jeśli to my jesteśmy winny fiskusowi jakąś kwotę, należy ją wpłacić na wskazane konto do 31 stycznia.