Druk PIT-11 jest formularzem sporządzanym przez płatników podatku PIT. Na podstawie PIT-11 przekazanego od osoby rozliczającej podatnika (m.in. pracodawcę, zleceniodawcę) podatnik może rozliczyć się na właściwej deklaracji. Informację taką płatnicy przesyłają do podatników oraz do urzędów skarbowych.
Spis Treści:
- PIT-11 – rodzaje dochodów
- Termin wysłania PIT-11 2023 do Urzędu Skarbowego
- Jak wysłać PIT-11 do Urzędu Skarbowego przez internet?
PIT-11 – rodzaje dochodów
Jeśli podatnik otrzymuje rentę, emeryturę, zasiłek pieniężny lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego, do wystawienia PIT-11 zobowiązany jest odpowiedni organ, który jest płatnikiem.
Podatnik może otrzymać większą ilość informacji PIT-11, od kilku pracodawców lub z innych źródeł. Wszystkie musi rozliczyć w jednym sporządzanym po zakończeniu roku podatkowego zeznaniu.
Ministerstwo Finansów rozpatruje możliwość zastąpienia PIT-11, PIT-8C i PIT-R jednym drukiem PIT INF. Na razie pozostaje to w sferze planów.
Termin wysłania PIT-11 2023 do Urzędu Skarbowego
Jak zostało wskazane powyżej, mimo że PIT-11 nie stanowi deklaracji podatkowej, lecz informację o dochodach i pobranych zaliczkach na PIT, obowiązkiem każdego podatnika jest przekazanie poprawnie wypełnionego formularza do:
- podatnika rozliczanego przez płatnika oraz
- naczelnika Urzędu Skarbowego (wedle właściwości miejscowej podatnika - adresu zamieszkania).
Uwaga! W sytuacji gdy płatnik zobowiązany do wypełnienia PIT-11 rozliczał podatnika o ograniczonym obowiązku podatkowym, wskazaną informację również należy doręczyć podatnikowi oraz do organu podatkowego. W tym przypadku jednak płatnik winien przekazać PIT-11 do Urzędu Skarbowego, który jest właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. |
Płatnik sporządzający PIT-11 jest zobowiązany do przekazania powyższej informacji w terminie zależnym od adresata:
- do Urzędu Skarbowego – nie później niż do końca stycznia
- do podatnika – nie później niż do końca lutego
PIT-11 przekazywany w ww. terminie dotyczy roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy ta informacja. Oznacza to, że w 2023 r. płatnik (np. pracodawca) winien przekazać za 2022.
Nie zawsze jednak ww. terminy będą bezwzględnie obowiązywały wszystkie podmioty odpowiedzialne za wypełnienie PIT-11. Spośród takich szczególnych sytuacji wyróżnić można:
- Zaprzestanie prowadzenia działalności przez płatnika podatku PIT. W razie, gdyby doszło do rozwiązania przedsiębiorstwa, płatnik winien dopełnić obowiązku przekazania PIT-11 nie przed końcem stycznia oraz lutego, lecz przed momentem zakończenia działalności, w związku z którą wydawana jest informacja.
- Ustanie obowiązku pobierania zaliczki na podatek. Z taką sytuacją mamy do czynienia najczęściej w przypadku rozwiązania stosunku pracy. Płatnik winien przygotować PIT-11 niezależnie od ww. terminów (styczeń/luty) tylko wtedy, gdy podatnik złoży pisemny wniosek o wcześniejsze przedłożenie mu takiej informacji. W obliczu otrzymania wniosku podatnika o wydanie PIT-11 w terminie wcześniejszym, płatnik powinien dokonać żądanej czynności w terminie 14 dni od momentu doręczenia wniosku.
Uwaga! PIT-11 jest informacją składaną Urzędowi Skarbowemu jedynie za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. |
Płatnik może dostarczyć podatnikowi PIT-11 w sposób:
- tradycyjny,
- elektronicznie,
- bezpośrednio (do rąk własnych).
Natomiast do urzędu skarbowego musi przekazać go elektronicznie. Obowiązek ten został wprowadzony z dniem 1 stycznia 2019 dla płatników, którzy sporządzają informację PIT-11 dla więcej niż 5 podatników (limit 5 deklaracji nie dotyczy deklaracji sporządzanych przez biura rachunkowe). Termin przekazywania dokumentów drogą elektroniczną to koniec lutego, natomiast małe firmy sporządzające pisemne informacje PIT-11 dla nie więcej niż 5 pracowników czy zleceniobiorców mają obowiązek dostarczenia informacji do końca stycznia. Trzeci egzemplarz informacji PIT 11 płatnik zachowuje w swoich aktach.
Jak wysłać PIT-11 do Urzędu Skarbowego przez internet?
Celem zadośćuczynienia obowiązkowi sporządzenia PIT-11 oraz przekazania go do 31 stycznia 2023 r. właściwemu Urzędowi Skarbowemu należy skorzystać z rządowej platformy e-Deklaracje.