W sytuacji, gdy współcześnie wiele osób pracuje za granicą, wprowadzono określone ustalenia międzynarodowe w zakresie pobierania podatków i określające, komu przysługuje zwrot podatku z zagranicy. W poniższym tekście przedstawiono podstawowe informacje, w jaki sposób można ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec.
Spis Treści:
Międzynarodowe regulacje prawne w zakresie podatków
Jeśli starasz się o zwrot podatku z zagranicy, trzeba upewnić, na jakich zasadach następuje rozliczenie, które może ci dać taki zwrot podatku z zagranicy. Podstawową zasadą, która została wypracowana na drodze umów zagranicznych, jest zasada unikania podwójnego opodatkowania przez obywateli pracujących za granicą. Oznacza ona, iż przy spełnieniu określonych warunków, można rozliczać się i podlegać opodatkowaniu tylko na obszarze jednego kraju.
Jeśli więc rozliczasz się z dochodów zagranicznych, obowiązują dwie metody takich rozliczeń, które mają zapewnić zachowanie zasady podwójnego opodatkowania w Polsce:
- metoda rozliczania z tzw. wyłączeniem progresywnym;
- metoda odliczeń proporcjonalnych.
Obie metody mają zapewnić, iż nie będziemy płacili w obu krajach naraz podatków.
Jeśli staramy się o zwrot podatku z Niemiec, musimy postarać się o zestaw odpowiednich dokumentów, które będą zaświadczały o wysokości naszego dochodu oraz zaliczek na podatek dochodowy, który opłacał nasz pracodawca. W tym celu potrzebujemy dwu takich najważniejszych dokumentów:
- karty podatkowej o nazwie Lohnsteuerbescheinigung w oparciu, o którą dokonujemy rozliczeń podatkowych w Niemczech;
- zaświadczenia podatkowego z zapisaną na niej datą końca pracy;
- oraz w razie potrzeby dowodu osobistego i dodatkowych dokumentów, które zostaną wskazane w niemieckim organie podatkowym, gdzie będziemy się starać o zwrot podatku z Niemiec.
Przysługuje nam możliwość zwrotu podatku z Niemiec w przez 4 lata wstecz. Trzeba jednak wypełnić wszystkie formalności. Istnieje też możliwość zlecenia rozliczeń firmie zajmujących się podatkami i zwrócenia się z pytaniem, czy zwrot podatku z zagranicy nam przysługuje i w jakiej kwocie, by w przeciwnym przypadku nie tracić czasu na zbędne formalności.