Strona Główna » Serwis podatkowy » Rozliczanie deklaracji podatkowej drogą internetową - zalety i wady

Rozliczanie deklaracji podatkowej drogą internetową - zalety i wady

Autor: - Data publikacji: 2020-11-09 11:38:37

Zawsze składałeś swój PIT drogą tradycyjną w odpowiednim Urzędzie Skarbowym, ale zastanawiasz się, czy w tym roku nie rozliczyć się online? Przeczytaj poniższy artykuł. Przedstawiamy w nim zalety i wady rozliczenia PIT-ów przez internet.

Zalety rozliczania PIT-u online

Niewątpliwą zaletą składania deklaracji podatkowej drogą internetową, jest szybkość i łatwość rozliczeń elektronicznych. Aby to zrobić, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego programu podatkowego (możemy go ściągnąć bezpłatnie z sieci) oraz dostęp do internetu. PIT taki możemy przesłać do odpowiedniego Urzędu Skarbowego w jednej chwili, dosłownie jednym kliknięciem. Nie musimy stać w długich, wielogodzinnych kolejkach w placówce skarbówki, aby złożyć zeznanie osobiście. Wystarczy wypełnić je na komputerze, na spokojnie sprawdzić wszystkie dane i kwoty, po czym o dowolnej porze (również nocnej) je przesłać.

Niewątpliwą zaletą jest również to, że wspomniane programy i aplikacje są bardzo proste, intuicyjne wręcz w obsłudze. Dodatkowo zazwyczaj zawierają w sobie także samouczki i poradniki, pomagające w przejściu przez proces składania zeznania podatkowego i wypełniania odpowiednich rubryk. Ponadto programy takie automatycznie wyliczają odpowiednie kwoty, a także zaznaczają popełnione przez nas błędy lub pola, które pominęliśmy.

Czy są i wady?

Niestety, sposób ten posiada również drobne wady. Na przykład osoby, które wspólnie składają deklarację (np. małżonkowie), przed pierwszym rozliczeniem muszą złożyć w Urzędzie Skarbowym formularz UPL-1. Na szczęście jest to działanie jednorazowe, ważne bezterminowo. Pamiętajmy, że wypełniając PIT za 2016 online, dobrze jest również mieć przy sobie poprzednie zeznanie podatkowe. System bowiem będzie wymagał od nas podania kwoty przychodu za rok 2015.

Bilans dodatni

Jak widać, mimo że metoda rozliczania PIT-ów online posiada wady, to jednak są one tak drobne, że doprawdy trudno uznać je za bardzo istotne. Zalety rozliczeń drogą internetową są rzeczywiście przeważające. Tak więc rozlicz swój PIT za 2016 online szybko, o każdej porze i w dowolnym miejscu. Wystarczy tylko dostęp do internetu.