Strona Główna » Serwis podatkowy » Jakich błędów należy się wystrzegać, wypełniając e-deklarację

Jakich błędów należy się wystrzegać, wypełniając e-deklarację

Autor: - Data publikacji: 2020-11-09 13:39:54

Wypełnienie deklaracji podatkowej przez internet to sposób, który coraz chętniej wybierają podatnicy. Teoretycznie metoda jest bardzo prosta i szybka, jednak w praktyce może się zdarzyć, że napotkamy na pewne trudności.

Użytkownicy programu PITax,ok powinni przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, jeśli chodzi o otrzymanie tzw. UPO, czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Jest to komunikat, który zostanie wygenerowany przez system po przesłaniu przez nas deklaracji. Plik należy koniecznie zapisać na komputerze lub wydrukować, ponieważ jest to nasz dowód złożenia zeznania podatkowego w terminie. Prawidłowo UPO powinniśmy otrzymać dosłownie kilka minut po zatwierdzeniu przesłania formularza PIT, jednak może się zdarzyć, że przyjdzie nieco dłużej. Stąd też, chociaż mamy możliwość złożenia deklaracji dosłownie kilka minut przed upływem ustawowego terminu, lepiej zrobić to wcześniej i nie martwić się, czy nasze zeznanie dotarło na czas do urzędu.

Wypełniając pit przez internet 2020 należy także pamiętać o wpisaniu prawidłowych danych do autoryzacji. Nie potrzebujemy wprawdzie do tego celu podpisu elektronicznego, jednak będzie nam potrzebny numer PESEL oraz kwota przychodu wykazana w zeznaniu za ubiegły rok podatkowy. Warto zawczasu sprawdzić dokładnie tą informację, ponieważ błędne wpisania przychodu spowoduje, że nasze zeznanie nie zostanie przyjęte przez system.

Oprócz tego podatnicy mogą spotkać się z błędami, które spowodują wyświetlenie statusu 412.
Jest to status, który oznacza negatywną weryfikację danych. Zasadniczo dane autoryzacyjne muszą się zgadzać z tymi wpisanymi na dokumencie. Należy więc zwrócić uwagę na poprawne wpisanie numeru PESEL, NIP, daty urodzenia, no i oczywiście imienia i nazwiska. Wystarczy drobna literówka czy pomyłka w kolejności cyfr, by status 412 wyświetlił się na naszym monitorze. Często przyczyną tego typu sytuacji może być korzystanie z nieaktualnej wersji programu e- Deklaracje Desktop (stąd polecamy Pitax.pl) lub wpisanie w danych autoryzacyjnych danych małżonka, jeśli rozliczamy się wspólnie.