Strona Główna » Serwis podatkowy » Co zrobić, gdy pracujesz zagranicą a PIT rozliczasz w Polsce?

Co zrobić, gdy pracujesz zagranicą a PIT rozliczasz w Polsce?

Autor: - Data publikacji: 2020-11-09 11:26:13

Osoby, które są zameldowane na stałe w naszym kraju a przy tym pracują poza jego granicami, mają obowiązek złożyć roczne rozliczenie podatkowe w Polsce. Jak powinny to zrobić? Wyjaśniamy w poniższym tekście.

Różne sposoby na dostarczenie PIT-u

Podatnicy, o których mowa, chcący złożyć pity 2020, mają możliwość zrobić to na kilka sposobów. Rzecz jasna mogą osobiście stawić się w Urzędzie Skarbowym właściwym dla ich adresu zameldowania w Polsce, jednakże nie ulega wątpliwości, że może to być mocno kłopotliwe. Dlatego ustawodawca przewidział kilka innych dróg złożenia deklaracji.

Polski urząd konsularny

Jedną z nich jest przedłożenie zeznania podatkowego w polskim urzędzie konsularnym mieszczącym się zagranicą. Za termin złożenia wniosku uznaje się datę przyjęcia go w owej placówce. Należy mieć na uwadze, że konsulaty znajdują się niestety jedynie w większych miastach, dlatego też często dojazd do nich z małych i oddalonych miejscowości jest problematyczny.

Kurier albo poczta

Innym sposobem jest przesłanie rocznego zeznania kurierem albo też drogą pocztową. W tym przypadku istotny jest rodzaj dostawcy. Jeśli wybierzemy typ komercyjny, czyli prywatną firmę kurierską, to za datę dostarczenia zeznania uznaje się termin doręczenia PIT-u do danej placówki skarbowej, a nie datę wysłania paczki. Jeżeli z kolei deklarację wyślemy w polskiej pocztowej placówce znajdującej się zagranicą, to za termin dostarczenia jej uznawana jest już sama data nadania przesyłki pocztowej.

Wysyłka przez internet

Zdecydowanie najszybszą i najprostszą metodą jest wysyłka PIT online 2020, to znaczy drogą internetową. Aby to zrobić, wystarczy tylko odpowiedni program do rozliczania PIT-ów, zawierający najbardziej aktualne wersje formularzy, a także oczywiście dostęp do sieci. Sposobem tym można przesłać do fiskusa każdy rodzaj druku podatkowego dosłownie jednym kliknięciem, o dowolnej porze dnia, a nawet nocy. Oczywiście wysyłki owej należy dokonać w ramach ustawowo ustalonych terminów. Trzeba też pamiętać o właściwym zaadresowaniu PIT-u, to znaczy przesłaniu go do prawidłowo wybranej placówki skarbowej.