Strona Główna » Serwis podatkowy » Chcesz skorzystać z ulgi podatkowej? sprawdź, która Ci się należy

Chcesz skorzystać z ulgi podatkowej? sprawdź, która Ci się należy

Autor: Ireneusz Poniatowski - Data publikacji: 2020-11-09 11:28:29

Polski ustawodawca, oprócz obowiązku płacenia podatków i corocznego składania deklaracji PIT, wprowadził również możliwość uzyskania pewnych ulg i odliczeń podatkowych. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje o najpopularniejszych z nich. Sprawdź, z jakiej ulgi możesz skorzystać.

Ulga internetowa

Rozliczając PIT za 2020 online lub drogą tradycyjną (składając go osobiście), podatnik ma możliwość odliczenia ulgi internetowej. Dotyczy ona wydatków poniesionych na użytkowanie internetu (nie dotyczy jednakże kosztów instalacji, serwisu czy modernizacji sieci internetowej). Aby z niej skorzystać, niezbędne jest posiadanie dokumentów (faktur, rachunków) potwierdzających poniesione wydatki. Można ją odliczyć jedynie raz, ale za to przez dwa kolejne lata. Ulga ta niestety powoli jest wygaszana, toteż jeśli mamy jeszcze możliwość skorzystania z niej, zróbmy to jak najszybciej.

Ulga prorodzinna

Z ulgi na dzieci korzystać mogą podatnicy wychowujący dzieci małoletnie. Dotyczy ona zarówno pełnych rodzin, jak i samotnych rodziców, natomiast osoby pozbawione władzy rodzicielskiej nie mogą jej odliczyć. Wysokość ulgi zależna jest od liczby dzieci, jednak przysługuje już na dziecko pierwsze.

Ulga na rehabilitację

Osoby niepełnosprawne oraz ich rodzice lub opiekunowie mogą odliczyć od dochodu wydatki poniesione na rehabilitowanie chorego. Aby skorzystać z owej ulgi, wymagane jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności, jak również dokumentów (przede wszystkim będą to faktury, rachunki itp.) poświadczających wszelkie poniesione koszty.

 Ulga na samochód

Z wyżej opisaną ulgą łączy się kolejne odliczenie, a mianowicie ulga na auto. Dotyczy ona wydatków poniesionych na korzystanie z pojazdu, który jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Przeznaczona jest dla niepełnosprawnych oraz ich opiekunów prawnych lub rodziców. W tym przypadku wymagane jest posiadanie skierowania na rehabilitację, orzeczenia o niepełnosprawności oraz aktu własności albo współwłasności samochodu.