Strona Główna » Serwis podatkowy » Pomagamy nie tylko podczas zbiórek

Pomagamy nie tylko podczas zbiórek

Autor: Ireneusz Poniatowski - Data publikacji: 2020-11-09 13:33:04

Właśnie zakończyła się kolejna edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku był to 23 finał tej największej w Polsce imprezy charytatywnej. W sumie udało się zebrać imponującą sumę blisko 40 milionów złotych. Z pewnością jest to spory sukces, który ucieszył organizatorów. Tym bardziej, że również w tym roku Jerzy Owsiak musiał się zmierzyć z ostrą antykampanią, którą prowadziły prawicowe media. Na szczęście większość z nas wzięła udział w akcji i nie szczędziła grosza, by wspomóc fundację.

Przypominamy, że w zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla dzieci na oddziały pediatryczne oraz onkologiczne, a także na opiekę medyczną seniorów. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wspaniała akcja, która mobilizuje społeczeństwo. Warto jednak pamiętać, że pomagać możemy w ciągu całego roku. Wbrew pozorom nie są do tego potrzebne wielkie pieniądze. Istnieje bowiem wiele form wsparcia, które możemy okazać potrzebującym.

Wolontariat to najprostszy sposób, by aktywnie włączyć się w pomaganie innym. Naszym kapitałem w tym wypadku nie będą pieniądze, ale czas, który poświęcimy, by wspomóc dany cel oraz nasze umiejętności. Zasadniczo działalność większości fundacji oraz stowarzyszeń opiera się na pracy wolontariuszy. Pamiętajmy przy tym, że wolontariat to nie tylko nasz wkład w budowanie lepszego świata, to także doskonały sposób na zdobycie doświadczenia oraz cennych znajomości.

Raz w roku możemy także wspomóc wybraną Organizację Pożytku Publicznego i przekazać 1 proc. naszego podatku. Bez względu na to, czy preferujemy rozliczenie pit przez internet, czy bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym, wystarczy poprawnie wypełnić formularz. W PIT -37 jest to część H, w które wybieramy numer KRS OPP oraz wpisujemy kwotę wysokości 1 proc. obliczonego podatku. Pamiętajmy, że jeśli nie skorzystamy z tej możliwości, nasze pieniądze trafią do wspólnej puli Skarbu Państwa, warto więc poświęcić chwilę i wesprzeć wybraną organizację oraz konkretny cel.