Pojęcie straty podatkowej nie jest prawdopodobnie najbardziej naglącą kwestią, która pojawia się, gdy pytamy – jak rozliczyć PIT? Jednak biorąc pod uwagę obowiązujące nas przepisy podatkowe, możliwość wykazania w rozliczeniu podatkowym epit 2020 straty podatkowej umożliwia nam skorzystanie z bardzo interesującego mechanizmu – otwiera przed nami możliwość odliczenia straty od dochodu w kilku przyszłych, kolejnych przypadkach rozliczenia PIT.
Przypadek straty podatkowej wykaże nam epit 2020 w sytuacji, gdy wysokość naszych przychodów uplasuje się na niższej pozycji niż wartość kosztów, które zmuszeni byliśmy ponieść w procesie ich pozyskiwania. Stratę podatkową wykazujemy, biorąc pod uwagę pełny rok podatkowy i dotyczy ona zawsze pełnego roku. Wszystkie formularze epit umożliwiają rozliczenie straty podatkowej w bardzo prosty i dogodny sposób, gdyby zaistniała potrzeba tego rodzaju.
Należy bezwzględnie pamiętać, że stratę podatkową rozliczyć możemy jedynie w obszarze jednego źródła przychodów – właśnie taka forma decyduje o możliwości traktowania jej jako odliczenia podatkowego w kolejnych sezonach rozliczenia epity. Reguły prawa podatkowego zapewniają nam możliwość rozliczenia straty podatkowej w okresie pięciu lat (kolejnych) od jej wystąpienia. Jednak w ramach pojedynczego rozliczenia epit nie możemy zastosować odliczenia, w którym zawierałoby się więcej niż pięćdziesiąt procent oryginalnej straty podatkowej. W efekcie tego obostrzenia przepisów nakreślone zostały czasowe ramy, w których staje się możliwe rozliczenie pojedynczej straty w deklaracji e-pit. Zasadniczo odliczanie straty podatkowej możemy przeprowadzić w czasie od dwóch do pięciu lat.
Rozliczenie podatkowe pozwala na rozliczanie straty podatkowej wywodzącej się jedynie z jednego źródła. Nie możemy więc pozwolić sobie na zsumowanie dochodów i strat wywodzących się z różnych źródeł zarobkowania. Oznacza to, że nawet jeśli korzystamy z różnych źródeł zarobkowania w czasie trwania jednego roku podatkowego, nie mamy prawa rozciągnąć strat wywodzących się z jednego z nich na inne. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byśmy w każdym ze źródeł, które rozliczamy, nie mogli wykazać straty powstałej w latach ubiegłych.
Należy także zwrócić uwagę na fakt, że istnieje możliwość osiągania przychodów pochodzących z jednego źródła za pośrednictwem faktycznie różnych sposobów zarobkowania. W pewnym stopniu może to dodatkowo komplikować kwestię prawidłowego rozliczenia straty podatkowej.