Strona Główna » Serwis podatkowy » Odpowiedzi na cykliczne pytanie

Odpowiedzi na cykliczne pytanie

Autor: Ireneusz Poniatowski - Data publikacji: 2020-11-09 13:42:58

Mimo, że do końca roku zostało jeszcze sporo czasu to jednak już dziś jestem pewien, że pomiędzy styczniem, a końcem kwietnia przyszłego roku najpopularniejszym pytaniem w wyszukiwarkach internetowych oraz na wszelkiego rodzaju forach będzie to jak rozliczyć pit 2020. To już taka nasza polska tradycja od wielu już lat.

Oczywiście natężenie pojawiania się tego zapytania będzie wzrastać wraz ze zbliżaniem się granicznej daty 1 maja, kiedy to nie jest możliwe już składanie deklaracji podatkowych. Wiele osób odkłada ten obowiązek na ostatnią chwilę by potem najpierw nerwowo przeszukiwać dom w poszukiwaniu otrzymanych od pracodawcy PIT-ów, a potem w nerwach przystępuje do wypełniania formularzy podatkowych.
Jednak, wracając do powyższego pytania, warto się nad nim pochylić i przez chwilę zastanowić nad dobrym rozwiązaniem. Głównymi odpowiedziami jakie cisną się na usta są przymiotniki: tanio, szybko, bezproblemowo, korzystnie. Czyli niby wszystko jasne jednak dla każdego te słowa mogą oznaczać zupełnie co innego. Jeśli przyjrzeć się wnikliwie to można znaleźć jeden wspólny mianownik dla tych wszystkich określeń. Jest nim słowo internet. To właśnie rozliczenie się z podatków za pomocą programów i aplikacji internetowych jest jednocześnie tanie, szybkie, bezproblemowe i korzystne.

Niskie koszty takiego rozwiązania wynikają stąd, że z raz stworzonego dobrego programu komputerowego do rozliczeń PIT mogą samodzielnie korzystać miliony osób co sprawia, że koszt jednostkowy jest naprawdę niski. Szybkość rozliczeń internetowych jest niepodważalna. Wystarczy w dogodnej dla nas chwili wejść do aplikacji, wypełnić go i przesłać elektronicznie do urzędu. Inni w tym czasie zmagają się z dojazdem do swojego Urzędu Skarbowego, stoją w korkach i kolejkach, mokną na deszczu, marzną itp. Korzystność takiego sposobu rozliczania się z PIT wynika z kolei z faktu, że dobry program komputerowy sam pyta nas o różne szczegóły i wybiera rozwiązania najbardziej opłacalne finansowo. Nie ma tu obawy, że zapomnimy o jakiejś uldze czy innej możliwości odliczenia.