Strona Główna » Serwis podatkowy » Jak znaleźć darmowy program PIT 2022?

Jak znaleźć darmowy program PIT 2022?

Autor: Ireneusz Poniatowski - Data publikacji: 2021-08-30 13:37:52

Większość dostępnych w internecie dla podatnika programów jest bezpłatna. Jednakże, aby mieć pewność, czy program PIT 2022 jest darmowy, trzeba zapoznać się z pewnymi regułami.

Jeśli korzystamy z programu oferowanego przez Ministerstwo Finansów, należy pamiętać, że jest to oficjalnie działający darmowy program PIT 2022. Jeśli jednak będziemy szukać program PIT 2021 na stronach komercyjnych, warto zwrócić uwagę na to, czy jest on opisany jako darmowy i brać pod uwagę wymienione tam wskazówki w zakresie warunków jego użytkowania.

Jeśli mamy już program do wypełniania e-deklaracji warto się dowiedzieć, czy wymaga on zainstalowania na komputerze, gdyż wtedy będziemy mogli z niego korzystać jedynie za pośrednictwem komputera, na który go zamontowaliśmy, lecz w sieci nie będzie on dostępny online. Tak działa program ministerialny, więc powinniśmy go instalować w miarę możliwości na takim komputerze, do którego mamy stały dostęp, gdyż w przypadku konieczności złożenia korekty nie będziemy mieli dostępu do zapisanych w internecie danych.

Dlatego, jeśli chcemy mieć dostęp do naszego PIT 2022 program, powinien on być dostępny online. Wtedy będzie to wymagało od nas zalogowania się na jakimś komercyjnym portalu podatkowym, który ma podłączenie do urzędu podatkowego i jest w pełni bezpieczny w użytkowaniu. W ten sposób program wypełni PIT-y 2022 całkowicie online i będziemy mogli z nich korzystać w każdej chwili po tym, gdy zalogujemy się na stronę, z której korzystaliśmy poprzednio.

Jednym z takich programów jest działający na stronie PITax.pl – darmowy program PIT 2022. Uzyskujemy do niego dostęp po zalogowaniu się na stronie i mamy gwarancję zachowania na stronie naszych danych w internecie, a więc dostępu jedynie przez sieć do plików PIT 2022 – program je bowiem dla nas zachowa. Ponadto, przez program PIT 2022 możemy rozliczyć się tak indywidualnie, jak i rozliczać naszą firmę. Istnieje też wspólna możliwość rozliczenia PIT z małżonkiem. Wtedy odpowiedzialność za wypełniony PIT ponosi osoba, która składa w imieniu swoim i małżonka deklarację.

Warto wiedzieć, iż z każdego z portali podatnika można wydrukować swoje potwierdzenie wysłania zeznania podatkowego także po wysłaniu deklaracji, gdyż jak to już było wyżej wskazane, są one połączone z urzędami podatkowymi. Tak więc chcąc uzyskać darmowy program PIT 2022, nie powinno być większych z tym problemów po przejrzeniu dostępnych w internecie ofert takich programów. Pozostaje nam jedynie wybrać jeden z nich i cieszyć się łatwością rozliczeń elektronicznych.