Strona Główna » Serwis podatkowy » Program do wypełniania PIT-ów

Program do wypełniania PIT-ów

Autor: Ireneusz Poniatowski - Data publikacji: 2020-11-08 16:19:48

Obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych nałożony na obywateli przez ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych zmusza nas do wypełniania na początku każdego roku deklaracji podatkowych. Rozliczenia z fiskusem powinien ułatwić nam program do wypełniania PITów.

Nie zawsze deklaracje musimy wypełniać samodzielnie. Może zrobić to w naszym imieniu płatnik, czyli pracodawca lub organ wypłacający świadczenie. Ale nie w każdej sytuacji jest to możliwe. Jeśli mamy kilka źródeł przychodów, chcemy skorzystać z możliwości wspólnego odliczenia z małżonkiem lub z małoletnimi dziećmi, mamy zamiar wykorzystać ulgi i odliczenia, przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego, formularz podatkowy musimy wypełnić sami lub udać się do biura rachunkowego.

Aby poprawnie, szybko i bez kosztów uporać się z rozliczeniami, wystarczy znaleźć w internecie program do wypełniania PITów. Skorzystanie z programu do rozliczenia PIT wymaga przygotowania niezbędnych dokumentów, jak dowód osobisty i pity otrzymane od płatników, gdyż będziemy musieli wpisać dane: numer PESEL albo NIP, nazwisko, imię, adres, kwoty przychodów, zaliczek na podatek, odprowadzonych składek. Oprócz samych wzorów formularzy znajdziemy instrukcje ich wypełniania, obliczania wysokości podatku, odpowiedzi na nasze pytania, podpowiedzi jakie ulgi i odliczenia nam przysługują.

Najnowocześniejsze programy do rozliczenia PIT bardzo ułatwiają wypełnianie formularzy. Nie trzeba czytać zawiłych  instrukcji, długich paragrafów ustaw i ich interpretacji. Twórcy programów do wypełniania PITów chcą nam tego oszczędzić i zadają proste pytania, które pozwalają na wybranie przez program właściwego druku, załączników, a następnie najlepszych rozwiązań dla naszej sytuacji podatkowej. Nie trzeba też samodzielnie wyliczać należnego podatku. Program do rozliczenia PIT zrobi to za nas. Po wypełnieniu i sprawdzeniu poprawności nasz pit może być wysłany przez program do systemu e-deklaracje.gov.pl i nie musimy zanosić go do urzędu skarbowego. Do wysyłki niezbędne będą dane weryfikacyjne (e-podpis nie jest wymagany). Musimy tu mieć przygotowaną informację o przychodzie zadeklarowanym w zeznaniu za ubiegły rok. Na konto e-mail otrzymamy urzędowe potwierdzenie odbioru przesłanych dokumentów.