Strona Główna » Serwis podatkowy » Użyj dobrego programu do rozliczania PIT – rozliczenia elektroniczne

Użyj dobrego programu do rozliczania PIT – rozliczenia elektroniczne

Autor: Ireneusz Poniatowski - Data publikacji: 2021-08-10 12:34:11

Od nowego roku nadal w użyciu będą nowoczesne metody elektronicznych rozliczeń podatkowych. Użyj dobrego programu i zapoznaj się z wiedzą o swoich podatkach, aby PIT 2022 online nie był dla ciebie problemem.

Co trzeba wiedzieć, aby znaleźć dobry program do rozliczania PIT?

Musisz przede wszystkim wiedzieć, jak bardzo potrzebujesz programu prostego w obsłudze, aby był on skuteczny. Optymalny program do PIT 2022 łączy w sobie wyjście ku potrzebom klienta i łatwy w użyciu wygląd.

Niektóre z programów mają zakodowane różne intuicyjnie działające systemy operacji rachunkowych, dzięki którym podpowiadają podatnikom możliwe odpowiedzi. Program do PIT 2022 powinien być tego rodzaju, aby spełniał się w różnych złożonych obliczeniach, a przy tym nie był kłopotem dla podatnika, jeśli chodzi o zasady jego obsługi. Na rynku jest wiele rekomendowanych przez różne towarzystwa nowoczesnych programów, jeśli masz wątpliwości, możesz kierować się tą wskazówką, jednak nie oznacza to, że od razu trafisz na program PIT taki, który byłby idealny dla ciebie. Warto przejrzeć więc dokładnie pojawiające się oferty.

Co trzeba wiedzieć o podatkach, wypełniając PIT 2021 online?

Jeśli nie masz gotowego PIT-11 od płatnika twoich zaliczek na podatek, który cię zatrudnia, możesz poznać podstawowe zasady opodatkowania. Musisz wiedzieć więc jakie kwoty mają być opodatkowane i w jakim przedziale kwotowym, które stopy procentowe podatków będą cię dotyczyły. Tak więc aby dobrze użyć programu do rozliczania PIT, dobrze wiedzieć, iż to nie przychód, a więc wpływające przez rok wartości pieniężne, są opodatkowane. Należy do nich zawsze odliczyć z góry ustalone wartości dotyczące ich uzyskania, a więc poniesione w wyniku zarobkowania straty. Są one z reguły z tytułu pracy ustalane kwotowo w zależności od ilości umów i miejsca zamieszkania (koszty dojazdu do miejsca pracy). I tak dla wszystkich osób związanych jedną umową o pracę i zamieszkałych w okolicach miejsca pracy (bez kosztów dojazdu) wynoszą one miesięcznie – 250 zł, dla kilku umów o pracę bez kosztów dojazdu kwota odliczona od podatku (nieopodatkowana) wynosić może nie więcej niż 4500 zł na rok. W przypadku dojazdu do pracy z jednej umowy wynosić będzie strata nie więcej miesięcznie niż 300 zł. Z kilku umów o pracę dla dojeżdżających wynosi ona nie więcej na rok niż 5400 zł. Po odliczeniu tych kwot uzyskujemy wartość naszego dochodu, który jest dla podatników podstawą opodatkowania.