Strona Główna » Serwis podatkowy » Elektroniczne rozliczenie PIT 2021

Elektroniczne rozliczenie PIT 2021

Autor: Ireneusz Poniatowski - Data publikacji: 2021-04-09 11:00:31

W czasach internetu większość osób rozliczających podatki korzysta z metody elektronicznych rozliczeń PIT przez program PIT 2021. Jest to duże ułatwienie dla podatników.

Co warto wiedzieć o podatkach? 

Podatki są rozliczane co roku przez państwo, dlatego jeśli korzystaliśmy z rozliczeń elektronicznych przez program PIT 2021, warto poszukać też jego aktualnej wersji. Nie jest to w żaden sposób kosztowne, jeśli instalujemy darmowy program PIT 2021. Takie można znaleźć na stronach dotyczących podatków tj. PITax, ips, ePITy, PIT format. 

Jeśli masz proste rozliczenia, być może wystarczy Ci deklaracja podatkowa ze strony Urzędu Skarbowego, która jest obsługiwana przez aplikację e-deklaracje, która istnieje od 2008 roku. Darmowy program PIT 2021 jest coraz szybszy i prostszy, a co najważniejsze dokładnie jest w stanie obliczyć kwoty podatków. 

W tym celu jednak musisz znać kwotę swojego przychodu, a więc kwotę uzyskanych w danym roku pieniędzy, odliczyć od niej tzw. koszty jej uzyskania i w ten sposób otrzymasz kwotę swoich dochodów, od niej bowiem odliczany jest podatek. Jeśli dochód nie będzie przekraczał określonej przez przepisy kwoty, która wynosi obecnie 85 528 zł, zostanie on opodatkowany od kwoty podstawowej zarobków o 17%. Powyżej, tej kwoty będzie jej nadwyżka opodatkowana o 32%. Takie są najbardziej ogólne zasady opodatkowania. W przypadku, gdy dochody są zryczałtowane w zależności od formy działalności gospodarczej, której dotyczą, mają one różne oprocentowanie. W takiej sytuacji lepiej zdać się na PIT 2021 program, by obliczył on skalę podatkową, lecz trzeba pamiętać, iż obliczenie będzie poprawne jedynie, gdy wpisze się do systemu właściwe dane. Jeśli nie mamy pewności, czy dobrze wypełniliśmy PIT przez darmowy program PIT 2021, dobrze jest jeszcze skonsultować go z doradcą podatkowym, który jest dostępny na portalach podatnika. Istnieje też możliwość wpisania zapytania do konsultanta na stronie internetowej. Po pozytywnej weryfikacji naszego pliku z PIT 2021 program wyśle go do wskazanego w PIT  Urzędu Skarbowego i możemy czekać na ewentualny zwrot podatku