Rozliczenie PIT

Przed większością podatników staje problem, jak rozliczyć PIT. Rozliczenie podatkowe obowiązuje wszystkich, którzy osiągają dochody podlegające opodatkowaniu, choćby były one bardzo małe i po zastosowaniu ulg i odliczeń podatek  będzie wynosił 0 zł.

Tylko zero przychodu zwalnia osoby fizyczne od obowiązku składania deklaracji PIT. Natomiast osoby prowadzące własna firmę nie podlegają takiemu zwolnieniu – muszą złożyć zerową deklarację PIT. Wypełnianie formularzy podatkowych  może ominąć podatnika, jeśli ma tylko jedno źródło dochodu i płatnik (pracodawca, organ rentowy) prześle do urzędu skarbowego informacje o przychodach i odprowadzonym podatku.

Podatnicy, którzy sami rozliczają się z fiskusem, ponieważ mają kilka źródeł przychodów, chcą skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych, mogą rozliczyć PIT przez internet. Nietrudno jest znaleźć w internecie program do rozliczania PITów. Program do rozliczania PIT pomaga wypełnić formularze, które można wydrukować i złożyć w urzędzie skarbowym w okienku podawczym lub wysłać za pośrednictwem poczty polskiej, ale można też przesłać je do fiskusa online i otrzymać elektronicznie urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO). Z roku na rok coraz więcej osób korzysta z tej formy wypełniania deklaracji PIT. Rozliczanie pitu przez internet jest idealnym rozwiązaniem dla każdego podatnika.

Informacje, jak rozliczyć PIT przez internet, można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Od 2019 roku Ministerstwo wprowadziło obowiązek przesyłania elektronicznych informacji podatkowych przez płatników. Obowiązek ten dotyczy PITów przesyłanych do urzędów skarbowych, ale nie do podatników.

Osoby fizyczne najczęściej składają deklarację PIT 37. Rozliczanie PIT 37 przez internet nie jest obowiązkowe. Jednakże wiele osób korzysta z tej formy, ponieważ jest to łatwe i zabiera niewiele czasu. Rozlicz pit przez internet, a oszczędzisz czas i będziesz miał zapewnione poprawne obliczenia podatku i najkorzystniejsze odliczenia.